A cataracta, ismertebb nevén szürkehályog betegség kialakulása hosszabb folyamat, egyik első jele az lehet, hogy a színek egyre halványabbakká válnak, illetve sötétben vagy gyenge fényviszonyok között nehezebben tájékozódunk. A probléma kizárólag szemműtéttel korrigálható, azonban erre jól fel kell készülni. Ez is fontos a szürkehályog műtét előtt. Nem szabad halogatni a beavatkozást, ha ezzel a betegséggel diagnosztizáltak minket, mert az úgynevezett túlérett szürkehályog nehézséget is jelenthet a beavatkozás alatt.
Első lépésként alkalmassági vizsgálatra van szükség az operáció előtt. Lássuk, hogyan készüljünk erre! A vizsgálat előtt nem szabad kontaktlencsét hordania a betegnek, mégpedig kemény lencsét 3 héttel, lágyat pedig 4 nappal az analízis előtt már nem lehet betenni. A vizsgálatok miatt körülbelül 2 órát kell az intézményben töltenie a páciensnek.
Mivel ennek során pupillatágítást is végeznek, ami 2-3 órára elhomályosítja a látását, illetve fényérzékeny is lesz a szeme, ezért javasolt kísérővel érkezni. Az alkalmassági vizsgálatot követően nem tanácsos vezetni. A pupillatágító hatása akár 24 óráig is tarthat. Tulajdonképpen részletes szemészeti vizsgálatot végeznek, amibe nemcsak a pupillatágításos, hanem a látásélesség vizsgálata szintén beletartozik, valamint megtörténik a szemnyomásmérés is. Számítani kell arra, hogy sor kerülhet egyéb vizsgálatokra is ahhoz, hogy a szemész szakorvos még részletesebb képet kapjon a szem állapotáról.
Az alkalmassági vizsgálat kiértékelését követően, a szakorvos tájékoztatja a beteget arról, hogy milyen eredmény érhető el az esetében a műtéttel. Ha a páciens alkalmas a műtétre, akkor a szemész szakorvossal megbeszélik, hogy a munkájához, szabadidős tevékenységeihez melyik műlencse a megfelelő. Ezután egy speciális eszközzel mérést végez, hogy megtervezze a személyre szabott beültetendő műlencsét. Belgyógyászati vizsgálatok elvégzése szintén szükséges, például 3 hónapnál nem régebbi EKG, vérkép, vizeletvizsgálat eredménye.