A nyugdíjbiztosítás sokaknak egy dobozba zárt jövőbiztosítás, egyfajta pénzügyi mentőöv arra az időszakra, amikor a rendszeres jövedelem megszűnik, de az élet nem áll meg. Sokan azonban még mindig kizárólag a hozamokat, a költségeket és az adójóváírást figyelik elsősorban, pedig a valóban jó nyugdíjbiztosítás ennél többről szól.
Olyan hosszú távú döntés ez, aminek eredményessége nem csupán a számokon múlik. Amivel pedig biztosan sikeresen dönthetsz, ha nagyon alaposan megismered a lehetőségeidet. Mivel több mint 11 biztosító kínál legalább 40 féle kötvénytípust, így ezeket mind fel kell mérned és a leginkább személyre szabottat választanod, amihez fontos a szakértői segítség. Ettől is függ a nyugdíjbiztosításod hozama.
Az alábbiakban bemutatok 5 olyan szempontot, amiket ritkán emlegetnek, mégis kulcsfontosságúak a jövőd szempontjából.
1. Rugalmasság az élethelyzetekhez
Nagyon sablonos megállapítás, de ettől még igaz, hogy az élet kiszámíthatatlan. Válások, munkahelyváltások, gyermekszületések vagy éppen költözések kavarhatják fel a pénzügyi terveidet. Egy jó nyugdíjbiztosítás rugalmas: lehetőséget ad díjszüneteltetésre, díjmódosításra, sőt, akár portfólióváltásra is. Ha ez nincs beépítve a szerződésbe, hosszabb távon nagy árat fizethetsz a merevségért.
2. Befektetési lehetőségek minősége
Nem mindegy, hogy a biztosítód milyen alapokat kínál és főként, hogyan kezeli azokat. Vannak szolgáltatók, ahol évente frissítik a választható portfóliókat, figyelembe véve a globális gazdasági trendeket és az ESG-szempontokat (környezeti, társadalmi és irányítási kritériumok). Egy jól összeállított, fenntartható portfólió nemcsak etikailag vállalhatóbb, hanem hosszabb távon stabilabb is lehet.
3. Személyes tanácsadó és nem csupán aláírás előtt
Sokan úgy gondolják, hogy a tanácsadó szerepe a szerződéskötéssel véget ér. Pedig egy valóban jó nyugdíjbiztosítás mögött folyamatos kapcsolat áll: rendszeres portfólió-áttekintések, célfelülvizsgálatok és akár évenkénti stratégiai újratervezés. Ez különösen fontos válsághelyzetek idején, például amikor egy járvány, háborús esemény vagy gazdasági sokk borítja fel a piacot. A Grantis szakemberei széleskörű tapasztalattal rendelkeznek minden helyzetre vonatkozóan, ezért bátran kérd ki a véleményüket!
4. Adózás és az öröklés kérdései
A legtöbb ember csak az évi 20%-os adójóváírásra figyel, pedig a nyugdíjbiztosítások öröklési lehetőségei és adózási szabályai az idő múlásával legalább ennyire fontosak. Például tudtad, hogy bizonyos esetekben a nyugdíjbiztosítás összege nem része a hagyatéknak, így gyorsabban és adómentesen jut el a kedvezményezetthez? Ez a családtagjaid jövőjét is megkönnyítheti.
5. Technológiai háttér és átláthatóság
A digitális világban elvárható, hogy egy pénzügyi termék is gyorsan, átláthatóan és kényelmesen működjön. Egy jól fejlesztett online ügyfélfelület, mobilalkalmazás, rendszeres e-mailes értesítések és automatikus riportok valódi kontrollt adnak a kezedbe. Aki nem lát rá a saját pénzére, az nem is tudja irányítani azt, főleg nem 20-30 év távlatában.
A fentiekből jól leszűrhető, hogy a jó nyugdíjbiztosítás nem csupán arról szól, mennyit kapsz vissza a végén, hanem arról, milyen kiszámíthatóságot, rugalmasságot és támogatást kapsz az oda vezető úton. Ha ezeket a rejtett, de kulcsfontosságú szempontokat is figyelembe veszed, nemcsak egy biztosítást kötsz, hanem valódi pénzügyi szövetségest találsz a saját jövőbeli énednek.