Az ember fejlődése kicsi korban leginkább játékok és különböző megtapasztalások keretén belül történik. Az, hogy mikor mi fejlődik, azt a játék jellege adja meg. A fejlesztő társasjátékok jellemzően valamiféle tematikus gondolkodásformát és logikai következtetéseket követelnek meg, így ilyen területen történik a fejlődés. A fejlesztő társasjátékok leginkább úgy lehetnek hatékonyak, hogyha behatárolt és konkrét a témájuk.
Ezáltal a játék során megélt fejlődési fázisok könnyedén nyomon követhetőek és értékelhetőek. Valójában ez az egyik fő célja a fejlesztő társasjátékok gyártóinak. Így nemcsak az otthoni közös játék lehet fejlesztő hatással, hanem az óvodai vagy iskolai oktatásban is, a témához kapcsoltan könnyedén használhatóak azért, hogy az adott tananyagot könnyebben megértsék és megtapasztalják a gyermekek.
Mert a megtapasztaláson keresztül fejlődik mindenki a legjobban. Amennyiben csak magyarázat alapján kellene megismerni a körülöttünk lévő világot, akkor eléggé bajban lennénk. A fejlesztő társasjátékok olyan szituációs helyzeteket adnak, amelyeken keresztül begyakorolhatóvá válnak a valós helyzetek is.